17th European Youth Chess Championship 2007 - Boys U14
Rank after round 8
Rank SNo.   Name Rtg FED Pts BH. BH. vict Fide
1 2 IM Sjugirov Sanan 2407 RUS 7,5 32,0 41,5 7 34,0
2 6 FM Swiercz Dariusz 2281 POL 6,0 32,0 43,0 5 29,5
3 31   Baghdasaryan Vahe 2094 ARM 6,0 31,0 39,5 4 28,5
4 14 FM Aghasaryan Robert 2198 ARM 6,0 29,5 39,0 4 29,0
5 18   Pavlidis Antonios 2175 GRE 6,0 29,0 37,0 5 27,5
6 15   Popilski Gil 2193 ISR 6,0 28,0 38,0 6 28,0
7 4 FM Ter-Sahakyan Samvel 2343 ARM 6,0 28,0 37,5 5 25,0
8 1 IM Zherebukh Yaroslav 2418 UKR 6,0 27,5 38,0 5 26,0
9 5   Arribas Lopez Angel 2292 ESP 5,5 32,0 43,5 5 29,0
10 16   Dragomirescu Robin-Alexandru 2189 ROU 5,5 29,5 39,0 5 25,5
11 17   Petenyi Tamas 2180 SVK 5,5 28,5 38,0 3 25,0
12 7   Plat Vojtech 2279 CZE 5,5 27,0 36,5 3 25,5
13 36   Vlasak Lukas 2059 CZE 5,5 25,5 33,5 5 22,0
14 12   Bogdanovich Stanislav 2217 UKR 5,0 33,0 44,0 4 27,5
15 3 FM Stukopin Andrey 2349 RUS 5,0 30,0 39,0 3 25,5
16 56   Kantans Toms 1928 LAT 5,0 28,5 37,5 4 21,5
17 19   Gretarsson Hjorvar Stein 2168 ISL 5,0 28,0 38,5 5 26,0
18 10   Kanarek Marcel 2226 POL 5,0 27,5 37,0 5 26,0
19 29   Nikolashvili Giorgi 2103 GEO 5,0 25,0 33,0 5 22,0
20 8   Graf Felix 2273 GER 5,0 24,5 32,5 4 22,5
21 41   Meskovs Nikita 2036 LAT 5,0 24,0 33,0 4 22,5
22 47   Kosmas-Lekkas Dimitiros 1984 GRE 5,0 24,0 31,5 4 18,5
23 9   Urkedal Frode 2235 NOR 4,5 30,0 39,0 3 25,0
24 20   Iljiushenok Ilia 2157 RUS 4,5 29,5 38,0 4 24,0
25 28   Firat Burak 2113 TUR 4,5 27,5 36,5 4 23,0
26 22   Kovalev Vladislav 2154 BLR 4,5 26,5 37,0 4 21,5
27 62   Laurusas Tomas 1888 LTU 4,5 26,0 35,0 4 21,5
28 25   Stella Andrea 2132 ITA 4,5 26,0 34,0 3 21,5
29 13   Lagarde Maxime 2200 FRA 4,5 25,5 34,5 4 20,5
30 23   Raznikov Danny 2154 ISR 4,5 24,5 33,5 3 21,0
31 59   Gaehwiler Gabriel 1917 SUI 4,5 24,5 33,5 2 19,0
32 84   Vaarala Eric 0 SWE 4,5 24,0 33,0 4 19,0
33 26   Szabo Bence 2131 HUN 4,5 23,5 31,0 3 20,0
34 58   Aghayev Miragha 1923 ITA 4,5 23,0 30,5 3 18,5
35 34   Rzayev Bahruz 2073 AZE 4,5 22,0 29,5 4 21,0
36 32   Nestorovic Lazar 2086 SRB 4,5 22,0 27,0 3 19,0
37 24   Toropov Pavel 2153 RUS 4,0 26,5 35,5 4 20,0
38 21   Kaphle Stephan 2156 GER 4,0 25,5 34,5 4 22,0
39 80   Seegert Kristian 0 DEN 4,0 25,5 34,0 3 17,5
40 35   Donskov Anatoly 2061 RUS 4,0 25,5 33,0 3 18,0
41 43   Straubinger Daniel 2019 HUN 4,0 23,5 32,5 3 15,0
42 11   Urjubdshzirov Erdni 2220 RUS 4,0 23,5 32,0 3 19,5
43 49   Mammadov Zaur 1980 AZE 4,0 23,5 31,5 3 14,0
44 30   Manoeuvre Antoine 2101 FRA 4,0 23,5 31,5 2 18,0
45 72   Burshanov Mikhail 0 RUS 4,0 23,0 31,0 2 16,0
46 39   Sen Subin 2045 ENG 4,0 23,0 29,5 1 17,5
47 50   Seitz Benjamin 1980 SUI 4,0 21,5 29,0 3 15,0
48 78   Petrovski Igor 0 MKD 4,0 16,0 23,5 3 10,5
49 37   Okun Evgeny 2051 RUS 3,5 27,5 34,5 2 18,5
50 83   Sofranov Velizar 0 BUL 3,5 26,0 35,5 3 20,5
51 33   Braun Marek 2081 CZE 3,5 26,0 34,5 3 19,0
52 27   Dubessay Bastien 2117 FRA 3,5 24,0 32,5 3 19,5
53 42   Piskun Alexey 2034 RUS 3,5 24,0 32,5 3 17,5
54 46   Tomazini Aljosa 1989 SLO 3,5 23,5 32,5 2 16,5
55 48   Filipovic Ivan 1983 CRO 3,5 22,0 30,0 3 14,0
56 38   Tomazini Zan 2050 SLO 3,5 22,0 29,5 2 15,5
57 40   Colon Garcia Enrique 2041 ESP 3,5 22,0 29,0 3 15,0
58 65   Hajiyev Araz 1851 AZE 3,5 22,0 27,0 3 13,5
59 54   Lafosse Jimmy 1952 BEL 3,5 21,5 29,0 3 14,5
60 52   Azad Razik 1976 AUT 3,5 20,5 27,5 3 14,5
61 44   Marguerettaz Davy 2005 ITA 3,5 20,0 29,5 2 13,0
62 45   Straka Josef Jr 2004 SVK 3,0 25,0 33,0 1 15,5
63 66   Bertusi Misel 1839 CRO 3,0 24,5 32,5 3 15,0
64 64   Rozic Samo 1852 SLO 3,0 22,5 30,5 2 13,5
65 67   Havas Juraj 1837 CRO 3,0 22,0 29,5 1 13,0
66 51   Feher Adam 1977 HUN 3,0 22,0 28,5 3 15,0
67 55   Andreev Sasho 1945 BUL 3,0 22,0 27,0 3 13,0
68 69   Mateus Francisco 1793 POR 3,0 20,5 25,5 2 10,5
69 53   Anaya Lopez Victor 1959 ESP 3,0 20,0 27,0 2 13,5
70 61   Kovac Andrej 1890 SVK 3,0 20,0 27,0 2 10,5
71 75   Marcinkevics Oskars 0 LAT 3,0 19,5 27,0 2 10,0
72 70   Orava Aleksander 1746 EST 3,0 17,0 22,5 3 11,0
73 63   Havas Janko 1875 CRO 3,0 16,5 22,5 2 9,0
74 68   Ballas Kleon-Evangelos 1824 GRE 2,5 20,0 25,5 2 9,0
75 57   Blazeka Damjan 1925 CRO 2,5 19,5 25,5 2 9,5
76 82   Sevciuc Vladlen 0 MDA 2,5 19,5 24,0 2 11,0
77 73   Draguljevic Nemanja 0 SRB 2,5 18,5 24,5 2 8,0
78 71   Balzano Aldo 0 ITA 2,5 16,0 23,0 1 8,0
79 60   Grdinic Petar 1906 MNE 2,0 24,5 31,5 1 12,0
80 81   Setala Ilmo 0 FIN 2,0 21,5 28,5 0 8,5
81 76   Pastar Slaven 0 BIH 2,0 20,5 28,0 1 10,0
82 77   Pernjak Ivan 0 CRO 2,0 17,0 21,5 2 6,0
83 79   Savola Tero 0 FIN 1,0 15,5 19,0 1 5,0
84 74   Linden Lari 0 FIN 0,0 16,0 21,5 0 0,0
Program Swiss-Manager developed and copyright © by DI.Heinz Herzog, 1230 Vienna Joh.Teufelg.39-47/7/9,
Mail:[email protected],homepage http://swiss-manager.at, User:Mr. Sulejman Islamovic, 2007/09/09
You find all details of this tournament on http://chess-results.com